Nieruchomości Poznań

Wyselekcjonowane oferty nieruchomości z rynku wielkopolskiego

Mieszkanie do zakupu trzy pokojowe w miejscowości Warszawa o powierzchni 96.60m2

Mieszkanie na sprzedaz Warszawa TrzmielowMieszkanie w zabytkowej kamienicy (Dom Profesorów). Lokalizacja łącząca najlepsze cechy mieszkań na Starówce z udogodnieniami niedostępnymi dla innych lokali w tym rejonie np. możliwość parkowania bezpośrednio przy domu (od ul. Bugaj). Bardzo blisko Rynku (70m) a jednocześnie idealnie ciche. Umeblowane i wyposażone. Trzy foremne i bardzo ustawne pokoje. Przestronny przedpokój. Duża łazienka, pomieszczenie pralnia około 2m.

Historia domu:*
Wybudowany w 1633 jako spichlerz rajcy Baltazara Strubicza.
Przed 1790 od strony północnej dobudowano kamienicę (jednopiętrowa od Brzozowej, dwupiętrowa od Bugaj).
Zespół spichlerz i kamienica był nazywany „Pod Fontanką” od nazwiska właściciela Antoniego Fontany.

Przebudowy:
– na początku XIX wieku spichlerz przebudowano na kamienicę. Połączenie z ulicą Brzozową zapewniał drewniany most wychodzący z drugiego piętra kamienicy. Na początku XX wieku mieścił się tu hotel ?Gdański?.
– w 1921 kamienica została przebudowana wg projektu Kazimierza Tołłoczko i przyłączona do zespołu domów „Kooperatywy Profesorów Uniwersytetu i Politechniki” (Brzozowa 10 i 12). Od ulicy Bugaj kamienica była oddzielona murem z arkadami wypełnionymi stalowym parkanem.

Odbudowa:
Wypalony w 1944 spichlerz odbudowano z zachowaniem autentycznych murów, ale ze znacznymi zmianami w wyglądzie, upodobniającymi do wyglądu XVI-wiecznego spichlerza (spadzisty wielopiętrowy dach). XVIII-wieczna kamienica została rozebrana.

*Opracowanie historyczne pochodzi ze strony www.warszawa1939.pl /MAZOWIECKIE/warszawski/Warszawa/Śródmieście/Stare Miasto

Tags: , , ,


Dodaj komentarz